Mobil Menü

"Engelliler konusunda ergenlere verilen eğitimin engellilere yönelik tutumlarına etkisi" konulu projemiz 04 Mayıs 2017

Çorum il merkezinde ortaöğretim düzeyinde okuluna devam eden öğrencilerde yapılması planlanan “Engelliler konusunda ergenlere verilen eğitimin engellilere yönelik tutumlarına etkisi” konulu projemiz Mart ayında Koordinatörlüğümüz yürütücülüğünde başlamıştır.
Ergenlik döneminde engellilikle ilgili verilecek olan eğitimin, toplumumuzda bu konu ile ilgili daha bilinçli ve farkında bireyler yetiştirilmesi, engellilikle ilgili sonradan kazanılan olumsuz davranışlara dönüşmesini önlemek açısından önemini gündeme getirmektedir. Bu doğrultuda ortaöğretimdeki öğrencilerinin ergen oldukları düşünülürse ve bu dönemde engellilikle ilgili verilecek eğitimin onlarda oluşabilecek engellilikle ilgili olumsuz tutumlarını engellemesi göz önüne alındığında; sunulan bu çalışma ile ortaöğretimde okuyan öğrencilerin engellilikle ilgili tutumlarının belirlenmesi ve bu konu ile ilgili verilen eğitimin bilgi düzeylerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır.
Öğrencilere verdiğimiz Engellilere Yönelik Bilinçlendirme Eğitimi; Görsel sunu ve soru-cevap şeklinde interaktif olarak, araştırmacılar tarafından gerçekleştirilmekte olup, ortalama 45 dk sürmektedir.
Görsel eğitimimizin konu başlıkları; *Engellilik nedir? *Engelli türleri nelerdir? *Engelliliğin nedenleri nelerdir? *Engellilerin toplumda yaşadığı sorunlar nelerdir? *Engellilerle ilgili iletişimde dikkat edilecek hususlar nelerdir? *Birey olarak biz engelliler için neler yapabiliriz? Sorularının başlıklarını içermektedir.
Projemiz kapsamında il merkezinde bulunan dört bin öğrenciye ulaşılması hedeflenen eğitimlerimiz hızla devam etmektedir.

İlgili Fotoğraflar